Čo robiť, keď sa cítiš zahltená? Keď máš pocit, že už sa na teba toho valí toľko z každej strany, že nevieš, čo ďalej? Keď je to toho na teba priveľa a ty nevieš čo skôr? Domácnosť, deti, sociálne siete, informácie, práca, partner,… všetko kričí o tvoju pozornosť.
Sprav si poriadok. V domácnosti, vo veciach, sama v sebe.
V angličitine je na to krásne slovíčko: declutter. Znamená to niečo ako: zbaviť sa toho nepodstatného, čo nám už neslúži.
Naučila som sa robiť si takýto poriadok preventívne, aby som pocitu zahltenia v živote predchádzala. Zistila som, že takáto debordelizácia je naozaj veľmi účinná. Keď sa zbavíme nepotrebného, uvoľníme priestor pre niečo nové. Pre nové myšlienky, nápady, skúsenosti, zážitky.
Všetko spolu súvisí. To, v akom priestore žijeme, čím trávime čas, akými podnetmi a informáciami sa sýtime, to všetko má vplyv na našu pohodu.
Takže hor sa do toho!
Osobne odporúčam dávkovať si takéto upratovanie postupne. Nechceš sa predsa týmto upratovaním ešte viac zahltiť a naváľať si toho priveľa naraz. Pekne pomaličky.
- upratovanie v domácnosti
Otvorene poviem, že nie som milovník upratovania. Paradoxne som však nedávno objavila svoju novú vlastnosť, a to že, síce nerada upratujem, ale mám rada poriadok!
Keď hovorím, že nemám rada upratovanie, mám na mysli činnosti ako utieranie prachu, vysávanie, atď.
Teraz mám však na mysli upratovanie v zmysle pretrieďovania vecí. Častokrát sme zahltený vecami aj v priestore, v ktorom žijeme. Možno si to hneď neuvedomujeme, ale aj takýto neporiadok má vplyv na našu psychickú pohodu. Preto je dobré z času na čas veci pretriediť, poupratovať, prečistiť, zbaviť sa toho, čo nám už neslúži a vytvoriť priestor pre niečo nové 🙂
Neodporúčam robiť kompletné upratovanie domácnosti naraz. Aspoň mne by určite z toho preskočilo. Robím to veľmi postupne. Pravidelne si takto triedim a upratujem skriňu s oblečením, detskú izbu alebo dokumenty. Nedávno som mala naozaj silnú potrebu si domácnosť poriadne prevetrať a zbaviť sa zbaviť toho, čo nám už neslúži, nepoužívame to a iba to zaberá priestor.
Pri triedení vecí som sa vždy riadila tým, že som si nechala tie veci, ktoré mi prinášajú úžitok a naozaj ich využívam. Nedávno som dostala som skvelý typ od kamarátky, ktorá sa zaoberá upratovaním podľa Marie Kondo – ponechať si pri triedení vecí len tie, ktoré naozaj chceme, tie, ktoré v nás vyvolávajú pocit radosti. Krásne, že?
- upratovanie v sociálnych sieťach
Možno si to ani neuvedomujeme, ale sociálne siete v nás môžu tiež vyvolať pocity zahltenia. Ja si robievam pravidelné „čistky“, najmä Facebooku. Všimla som si, že keď som členom v priveľa skupinách, a sledujem priveľa stránok, tak začínam vnímať pocity zahltenia veľmi intenzívne. Zahltenie informáciami v nás môže vyvolávať pocit, že toho nerobím dosť, že nestíham, že ešte toto musím prečítať, týmto sa inšpirovať, toto zaradiť do svojho života, atď…
Áno, niekedy pomôže byť na čas offline alebo si sledovať čas na FB. Istú dobu bolo IN rušiť si účet na Facebooku. Ja nie som zástancom radikálnych riešení, pretože všetko sa dá krásne zmenežovať, keď sa chce. Sociálne siete sú iba nástroj a je na nás, ako ich využijeme.
Starostlivo si vyberajte, aký obsah budete sledovať, čomu dáte svoj like. Nebojte sa zo skupín odhlásiť, ak už nechcete ich obsah sledovať a nič vám to nedáva.
Môj tip je skryť si ich obsah a už sa vám zobrazovať nebudú, aj keď ostanete ich členom – ak by ste prípadne niekedy chceli znova ich obsah alebo členstvo využiť. Toto je naozaj elegantné riešenie. Takto si môžete obmedziť alebo úplne skryť aj sledovanie priateľov, skupín, stránok. Takýmto štýlom je vaša stena čistá a o prípadné informácie sa neochudobňujete, môžete do nich nahliadnuť vtedy, keď vám to vyhovuje 🙂
- upratovanie v počítači a emailoch
Keďže na počítači trávim naozaj veľa svojho času – je to môj pracovný, odpočinkový aj tvorivý priestor, tak sa v ňom chcem cítiť dobre. A k tomu patrí poriadok na ploche, v priečinkoch, záložkách a emialoch 🙂
Upratovanie v emailoch je veľmi podobné upratovaniu v sociálnych sieťach. Ja osobne naozaj neznášam, keď mám preplnenú emailovú schránku. Často sa nahlasujem na odber rôznych stránok, sťahujem si produkty zdarma, najmä z oblasti osobného rozvoja, taký ebook, taký webinár zdarma, a zrazu som zahltená obsahom, ktorý je síce zaujímavý, ale v takom enormnom množstve sa skrátka kvalita stráca. Pravidelne si preto robievam aj prečistenie emailovej schránky – odhlasujem sa z newslettrov, ktoré ma už naozaj nezaujímajú a nič mi nedávajú, a triedim si emaily.
Moja schránka má milión priečinkov (som priečinkový maniak, priznávam) a tak isto aj môj PC. Som zástancom čistej pracovnej plochy, aby vynikol obrázok 🙂 Je to zrejme aj tým, že som celkom vizuálny typ a mám rada harmóniu, aj tú vizuálnu. Keď mám poriadok na ploche, tak ľahko a rýchlo vždy nájdem nejaké dokumenty alebo fotky, alebo čokoľvek hľadám.
Tak isto mám rada poriadok v záložkách v prehliadači. Všetko viem, kde nájdem. Nie, nie som Monk. Rada si záložky pridávam, aby mi nič neuniklo, keď sa k tomu budem chcieť niekedy vrátiť, a z času na čas si ich pretriedim a popresúvam, aby som sa v nich lepšie vyznala.
Ako ešte môžeme predchádzať pocitu psychického zahltenia? Okrem vyššie spomínaného upratovania odporúčam aj zaviezť niektoré nasledujúce činnosti (alebo nečinnosti) do každodenného života:
- dopraj si oddych od stretnutí
Ako mamy sme neustále obklopené svojimi deťmi (minimálne jedným dieťaťom) a na jednej strane túžime po zmene a socializácii (pretože byť nonstop iba so svojimi deťmi nám lezie na mozog), ale na druhej strane možno túžime aj po oddychu a samote, ideálne bez dieťaťa, čo sa ale veľmi ťažko dosahuje, keď sú deti ešte maličké. Neviem, ako to máte vy, ale vo mne sa častokrát bijú tieto dve potreby. Potrebovala by som čas osamote (čo mi ale nie je dopriate), robiť niečo iné alebo len tak oddychovať, ale aj by som sa rada stretla s kamarátkou, lebo akákoľvek zmena v rutine dňa je vítaná.
Okrem toho som si všimla, že sa mi striedajú obdobia, kedy sa rada stretávam s ľuďmi, s obdobiami, kedy potrebujem byť sama a na socializáciu nemám chuť. Musím si preto dávať pozor, aby som si nedohodla priveľa stretnutí, najmä na čas, kedy sa uzatváram viac do seba. Ak to so stretávaním sa prestrelím, začínam cítiť vnútorný nepokoj.
Aj priveľa socializácie môže spôsobiť pocit zahltenia. Najmä, keď na stretnutie nemáme príliš náladu a radšej by sme čas využili inak.
Hovoriť NIE na stretnutia, keď na ne nemám náladu, to je umenie a aj ja s tým mávam problém. Často máme pocit, že nie sme dobré kamarátky, keď kamarátke povieme NIE. Ale pritom to NIE neznamená: nechcem sa s tebou už stretávať. Znamená to jednoducho, teraz mám toho príliš veľa alebo dnes jednoducho nemám chuť sa stretnúť… Nehovorím predsa NIE tomu človeku.
Je za tým zrejme strach z toho, že nás vylúčia zo skupiny, že sa s nami prestanú kamarátiť a ostaneme samé. Dobrá kamarátka by ale mala pochopiť, že nie vždy máme chuť sa stretnúť.
- nebuď otrokom telefónu
Od kedy som sa stala mamou, naučila som sa (alebo skôr deti ma naučili) nereagovať ihneď na každú jednu správu a pípnutie. Dokonca ani nedvíham telefón, keď sa mi to nehodí alebo keď nemám náladu telefonovať. Zavolám späť, keď mám na to chuť a čas.
Stávalo sa mi, že mi niekto zavolal v čase, kedy som bola vyčerpaná, uprostred nejakej činnosti, alebo som mala jednoducho zlú náladu a iritovalo ma už len to, že mi niekto volá. Keď som potom zdvihla, tak som nebola do telefónu veľmi príjemná. To ma naučilo hovoriť nie aj prichádzajúcim hovorom v neželanom čase. To, že máme telefón neznamená, že sme povinný ihneď skočiť, keď zapípa správa alebo upozornenie na sociálnych sieťach. Človek na druhej strane jednoducho musí počkať. Niekedy si správu aj prečítam, ale jednoducho nemám čas alebo možnosť odpísať ihneď a odpisujem aj o niekoľko hodín alebo dokonca dní… Som predsa mama malých detí. Priority sú niekde inde než odpísať ihneď na správu. To ma tiež naučilo byť tolerantná, keď mi niekto neodpíše hneď alebo nezdvihne telefón. Nie sme povinní visieť na telefóne. Povedala by som, že je skôr žiaduce na ňom nevisieť 🙂
- vyberaj si obsah, ktorý sleduješ
Poviem narovinu, že nesledujem televíziu, ani správy, a nečítam noviny, ani tie virtuálne. Keď sme spolu s mužom začali bývať, rozhodli sme sa nemať doma televíziu (televízne kanály). S odstupom rokov to hodnotím ako perfektné rozhodnutie! K človeku sa správy nejakým spôsobom vždy dostanú, aspoň tie podstatné. Často sme zahletené práve obsahom negatívnych správ, ktoré sa na nás zovšadiaľ valia. Tým, že ich nebudeme sledovať sa z nás nestanú ignoranti. Jednoducho si vyberám obsah, ktorý sa ku mne dostane. Vyberám si radšej pozitívne správy, tie médiá, ktoré prinášajú niečo pekné, prospešné alebo obohacujúce. Pozrieť si každý deň pred spaním krimi správy nie je podľa mňa najlepšia voľba pre dobrý spánok, ani pre spokojný život. Tomu negatívnemu, čo sa deje okolo nás sa nevyhneme, ale načo sa zbytočne zahlcovať?
- dopraj si pravidelne dosycujúce aktivity
Každá sme iná a každú sýti a vyživuje niečo iné. Môžete sa inšpirovať mojimi tipmi:
pozeranie filmov a seriálov – áno, občas vypnúť a pozrieť si dobrý seriál alebo film je k úžitku, pozor však nato, aby ste tomu neprepadli ako droge. Keď máme pocit zahltenia, tak sa utiekame k príbehom iných ľudí. Je to taký únik z reality, ktorý je ale kontraproduktívny. Pretože „problémy“ nezmiznú, iba ich ignorujeme. Takže oddych pri seriály áno, ale s mierou 🙂
písanie denníku – k tomuto asi niekedy napíšem zvlášť článok, lebo podľa mňa neexistuje nič lepšie, ako si písať denník 🙂 Je to skvelý nástroj na sebapoznaie a spravenie si poriadku vo vlastnej hlave.
meditácia – nie som odborník na meditáciu, takže o jej pozitívnych účinkoch sa rozpisovať nebudem, a ani ju nikomu nanucovať. Ja meditácie zbožňujem, neviem síce len tak sedieť sama so sebou a meditovať, ale veľmi mi vyhovujú vedené meditácie a vizualizácie, často s nejakým špeciálnym účelom. Mám ich doma už slušnú zbierku. A aj keď nemeditujem každý deň, snažím sa občas si na meditáciu nájsť čas. Naozaj odporúčam vyskúšať.
čítanie kníh – kedysi som čítala enormné množstvo kníh, ak ma kniha zaujala, bola som schopná nepretržite čítať dlhé hodiny. Popri deťoch som sa naučila, že nemôžem čakať, kým príde nerušený čas na čítanie, lebo jednoducho nepríde. A tak čítam po kúskoch, po pár stránkach, vždy, keď sa naskytne príležitosť. Takto sa mi tento rok podarilo prečítať celkom slušnú kôpku kníh. Veľa z nich je v elektronickej forme, pretože vďaka aplikácii na mobil mám knihu stále pri sebe.
pohyb – cvičenie, tanec, beh, akýkoľvek pohyb je prospešný, o tom ani písať netreba
pobyt v prírode, prechádzky či turistika – pobyt v prírode má na našu psychiku blahodárne účinky, a aj ak žijeme v meste, všade sa dá nájsť kúsok prírody
kreatívne činnosti – ručné práce nie sú moja silná stránka, ale veľmi pekne viem zrelaxovať pri vyfarbovaní omaľovánok pre dospelých
čokoľvek iné, čo vám dobíja baterky – nájdite si to svoje 🙂
Máš pocit totálneho zahletenia a nevieš, ako ďalej?
Strácaš sa v materstve a živote a chcela by si sa konečne nadýchnuť a dokázať si vychutnávať každodennú realitu?
Ponúkam ti možnosť osobných konzultácií – prevediem ťa procesom zmien, ktoré prináša materstvo a pomôžem ti byť spokojnou a autentickou mamou.
Napíš mi správu alebo vyplň kontaktný formulár, ktorý nájdeš dolu na tejto stránke.