„Užívaj si čas s deťmi, kým sú malé!“
„Neodchádzaj od detí, lebo ti to bude ľúto!“
Ozývajú sa vám občas v hlave tieto alebo podobné myšlienky? Alebo vám ich hovoria ľudia v okolí? Cítite tlak na to, aby ste so svojimi deťmi boli čo najviac? A keď s nimi nie ste, máte výčitky?
Neviem ako vy, ale ja sa veľmi často zamýšľam, prečo niektoré veci fungujú tak ako fungujú. A tak premýšľam, kde sa v nás ženách berú tieto myšlienky…
Možno je to myšlienkové dedičstvo mamičiek, ktoré boli nútené ihneď ísť do práce veľmi skoro, a bolo im to ľúto. Alebo ľudí, ktorí až na staré kolená prišli na to, že im deti vyrástli a ani si to popri zaneprázdnenom živote nestihli všimnúť, a potom bolo neskoro. Alebo to má na svedomí patriarchálne nastavenie sveta, ktoré vyvíja na ženy neustály tlak, že niečo majú robiť nejakým želaným spôsobom, a je za tým skrytá túžba ženy neustále kontrolovať?
Nech je to akokoľvek, my mamy sme to priviedli do extrémov. A tak sa v nám v hlave vynárajú tieto myšlienky aj keď si chceme po celom dni len oddýchnuť alebo keď si naškrabkáme hodinu, dve na prácu či starostlivosť o seba. Prichádzajú výčitky a v našej hlave znejú pochybnosti:
„Nemala by som si radšej užívať čas s deťmi?!“
Aj ja tieto výčitky občas cítim, aj keď moja miera odchádzania od detí je oveľa vyššia ako u iných žien. Je to zrejme mojím vnútorným nastavením, tým, že nie som prioritne materinský typ.
Často som pociťovala dokonca úľavu, keď som mohla byť sama, chvíľu nebyť mamou. Aj z toho som mala výčitky. A už mi v hlave naskakovalo:
„Ako sa môžem takto cítiť?! Som krkavčia matka! Malo by mi to predsa byť ľúto, deti by mi mali viac chýbať! Čas s nimi by som si mala viac užívať. Nemala by som od nich odchádzať!“
Tento môj vnútorný hlas sa intenzívne ozýval vo chvíľach, keď som zvažovala, že sa vrátim späť do práce. Ozýval sa, keď som dala dcérku do jaslí v dvoch rokoch. Ozýval sa, keď som našla pre syna opatrovateľku na pár hodín týždenne, pretože som potrebovala viac nerušeného času na prácu. Ozýva sa občas aj vtedy, keď sa mi darí si nájsť dostatok času pre seba, alebo keď vidím, ako si iné mamičky tento čas nedoprajú alebo nedokážu nájsť.
Ale tento hlas už nepočúvam. Pretože si uvedomujem, že:
To nie sú moje myšlienky!
Tieto myšlienky sú naučené. Podvedomé. Nie je to môj skutočný názor.
Som skalopevne presvedčená o tom, že mama potrebuje čas bez detí, čas pre seba, na starostlivosť o seba, čas na oddych, čas na prácu, koníčky a sebarealizáciu, na čas s partnerom…
Pre niektorú ženu to môže byť pol hodina denne, ďalšia potrebuje hodín viac. Každá sme iná.
Ja ho potrebujem veľmi veľa. A je pravdou, že nie vždy si ho dokážem dopriať v takej miere, v akej by som to chcela. Čím sú deti menšie, tým je to, samozrejme, náročnejšie.
Tento článok však nie je o tom, ako si nájsť čas sama pre seba. Aj keď je to veľmi dôležité.
Je o tom, aby sme sa naučili rozoznávať, aký hlas sa v nás ozýva.
Naozaj si TOTO myslím? Je to moje?
Alebo je to prevzaté z detstva, z podvedomia, z okolia? Keď si uvedomím, že tieto myšlienky nevychádzajú z môjho vnútra, nie je to moja pravda, pošlem ich láskavo preč.
Takto nejako by to mohlo vyzerať:
„Nemala by som teraz pracovať. Mala by som si viac užívať čas s deťmi.“
„Nie, toto si naozaj nemyslím. Potrebujem aj čas pre seba, čas na prácu a sebarealizáciu. Je to pre mňa dôležité. Čas s deťmi potom užijem o to viac, keď nebudeme spolu non-stop.“
Naskakujú ti často takéto nepríjemné myšlienky? Zažívaš počas materstva výčitky svedomia, cítiš sa smutná, frustrovaná, nahnevaná alebo ti naskakujú iné „neželané“ pocity? Podeľ sa o ne!
Zapoj sa do prieskumu k mojej pripravovanej knihe „Odvrátená strana materstva“.
Chcela by som, aby sme sa my mamy nebáli hovoriť aj o tých nepríjemných pocitoch, ktoré prináša materstvo. Pretože je v poriadku ich cítiť a je v poriadku si materstvo neužívať na 100%. A je dôležité o tom hovoriť.
Prečítaj si viac o knihe tu.
Nevieš si rady so svojimi nepríjemnými myšlienkami?
Máš pocit, že zlyhávaš alebo výčitky svedomia, že si materstvo neužívaš tak, ako by si mala?
Strácaš sa v materstve a živote a chcela by si sa konečne nadýchnuť a dokázať si vychutnávať každodennú realitu?
Nebuď na to sama! Ponúkam ti možnosť osobných konzultácií – prevediem ťa procesom zmien, ktoré prináša materstvo a pomôžem ti byť spokojnou a autentickou mamou.
Napíš mi správu alebo vyplň kontaktný formulár, ktorý nájdeš dolu na tejto stránke.